Hypotéka vs. nájem: Jaké výdaje vás čekají po pořízení nemovitosti?
Vydáno 11.05.2016
Při porovnávání výše nájemného a splátek hypotečního úvěru je vhodné myslet na celou řadu poplatků, které s bydlením souvisí.
Některé poplatky jsou shodné, at už bydlíte v nájmu nebo ve svém, jiné se mohou podstatně lišit. Přinášíme vám přehled několika základních plateb, na které je dobré dopředu myslet.
Daň z nemovitých věcí
Daň z nemovitých věcí se platí ročně, její výše ale není nikterak vysoká. Záleží, v jaké obci se daná nemovitost nachází a dle toho se používá při výpočtu určitý koeficient. Pokud například vlastníte byt v Praze o rozloze 50 m2, pak vás daň z nemovitostí vyjde na 500,- Kč ročně, v případě rodinného domku o zastavěné ploše 80 m2 a velikosti pozemku 650 m2 ve stejné lokalitě pak 914,- Kč. Nejedná se tak o závažné vysoké platby, ale je dobré s ročním placením daně počítat.
Poplatek za energie
At už bydlíte v nájmu nebo si pořizujete byt či dům, nevyhnete se poplatkům za spotřebu energií. Vliv na to má jednak energická náročnost budovy a také způsob a šetrnost vašeho zacházení. Určitě doporučujeme si dopředu zjistit, jaké náklady na energie měl v daném bytě či domě jeho předchozí majitel.
Výdaje na údržbu a opravy / fond oprav
Kupujete-li byt, pak budete měsíčně přispívat do společného fondu oprav. V případě koupě bytu je tak vhodné si zjistit, jaká výše se měsíčně do společného fondu oprav odvádí a případně také, jaká částka je ve fondu oprav pro budoucí opravy již naspořená, nebo naopak, jestli nevázne nějaký dluh na bytovém domě související s předchozími opravami. V případě koupě rodinného domu je vhodné provést technickou kontrolu nemovitosti, abyste věděli s jakými opravami v následujících několika letech počítat.
Pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti
Pojištění nemovitosti by měl být naprostý základ a samozřejmost pro každého. Při roční platbě pojistného ve výši jednotek tisíc korun se nejedná o velkou částku a určitě je dobré, když máte několika miliónovou nemovitost pojištěnou. To samé platí i o domácnosti, což se vyplatí pojistit nejen vlastníkům nemovitosti, ale i nájemníkům.
Další poplatky
Další poplatky, které vás v souvislosti s bydlením potkají a je třeba na ně nezapomínat, pak je například poplatek za Českou televizi (135 Kč / měsíc), poplatek za rozhlas (45 Kč / měsíc) nebo roční poplatek za svoz odpadu (několik set ročně).