Hypoteční úvěry v pásmu od 80% do 90% LTV
Vydáno 28.04.2017
V současné době vzhledem k poslednímu omezení ČNB dostáváme stále více dotazů, jak to aktuálně vypadá s možnostmi 90% hypotéky v bankách. Pojďme se podívat, jak k těmto úvěrům, přibližně po čtyřech týdnech od účinnosti tohoto omezení ČNB, přistupují jednotlivé banky.
Omezení ČNB
Na úvod si jen shrňme, že omezením České národní banky došlo od 1.4.2017 k úpravě poskytování maximální výše hypotečních úvěru. Od loňského podzimu byla max. výše 95% LTV. Prvním dubnem se max. výše posunula na 90% LTV a banky by dle ČNB již neměly vůbec poskytovat úvěry s vyšším LTV (tj. v pásmu 90%-100% LTV).
Zároveň pro banky platí omezení, že v rozmezí 80%-90% LTV mohou poskytovat pouze 15% z nových úvěrů. To v praxi znamená, že jen přibližně 1 klient ze 7 klientů banky může získat hypotéku s vyšším LTV než je 80% LTV. A právě to je důvod, proč banky hypoteční úvěry v pásmu 80%-90% LTV různými způsoby znevýhodňují a zdražují, čímž se tyto úvěry stávají pro žadatele méně dostupné. Banky totiž chtějí získat něco navíc, když už svolí s vyšším úvěrem (LTV), tj. zisk z dalších produktů, poplatků nebo vyšších úroků.
Pásmo 80-90% LTV
Některé banky zvolily (nebo jen ponechaly č zpřísnily) pro toto pásmo jako nutnou podmínku uzavření pojištění schopnosti splácet k úvěru (např. Hypoteční banka), jiné mají podstatně vyšší úrokovou sazbu o cca 1% p.a. (např. Česká spořitelna nebo Komerční banka) anebo vyšší požadavky na bonitu žadatelů (např. Raiffeisenbank). Podstatné však je, že každá z bank má určité omezení právě pro tyto typy úvěrů.
Financování nad 80% LTV se vám oproti standardním hypotékám do 80% LTV prodraží, v průměru jsou totiž úrokové sazby vyšší o 0,40% - 1,00% p.a., v některých bankách ale i více (např. Sberbank +0,80% p.a., mBank +1,00-1,05% p.a. nebo UniCredit Bank +1,50% p.a.).
Aktualizované metodiky bank
V současné době je však omezení stále velmi čerstvé a banky nadále vyhodnocují nastavení konkrétních parametrů právě pro úvěry v pásmu od 80% do 90% LTV. Řada klientů ještě v měsíci dubnu měla v bankách uzavřené garance za dřívějších podmínek, takže až teprve následující měsíce květen a červen nám více napoví o možnostech financování bydlení pro klienty bez větších úspor.
Stále však platí, že lze využít jedno z navrhovaných řešení financování zmíněných v našem předešlém článku.