Kde se zastaví růst úrokových sazeb hypotečních úvěrů?
Vydáno 19.11.2018
Úrokové sazby hypotečních úvěrů vystřelily vzhůru a posledních několik týdnů se banky jen předhánějí ve zdražování. Jak se bude situace vyvíjet v následujících týdnech a měsících?
Úrokové sazby hypotečních úvěrů atakují po častém zvyšování sazeb ze strany ČNB hranici 3% p.a. Řada bank již nabízí základní úrokové sazby nad touto hranicí a dostat se pod ní lze jen v ojedinělých případech. Některé menší banky zůstávají ještě pozadu, jak jsme si už při letošním zdražování zvykli, ale i v těchto bankách je pouze otázkou několika málo dní, maximálně týdnů, než i zde přistoupí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb.
Jaký vývoj lze očekávat?
Pro letošní rok jsme si dramata na poli hypotečních úvěrů už vybrali. Postupné zvyšování úrokových sazeb spolu se zavedením limitů na příjmy klientů (viz ukazatele DTI a DSTI) zamávalo s hypotečním trhem a řadě klientů změnilo nebo alespoň mírně narušilo jejich plány o financování nemovitostí pro vlastní bydlení nebo investiční účely. Do konce letošního roku očekáváme už jen případné mírné zdražení u některých bank, které se ještě hranici 3% p.a. nepřiblížili.
V nadcházejícím roce 2019 bude opět záležet na přístupu ČNB, jestli se pustí hned ze začátku roku do výrazného zvyšování sazeb. Pokud tomu tak bude, tak i hypoteční sazby naskočí na nový rychlík směřující k sazbám okolo 3,50% p.a. Jestliže bude muset ČNB hasit oheň v podobě hrozící vyšší inflace, přehřívání ekonomiky a realitního trhu, pak se můžeme dočkat úrokových sazeb v druhé polovině roku i v pásmu 3,50-4,00% p.a.
V opačném případě když ČNB nebude muset tak výrazně a často přistupovat ke zvyšování sazeb, lze očekávat mírný růst úrokových sazeb do pásma 3,00-3,50% p.a. Z dlouhodobého pohledu jsou tyto sazby stále nízké, i když se to po letech opravdu extrémně nízkých úrokových sazeb, nemusí zdát.
Myslete z dlouhodobého pohledu
Důležité je si uvědomit, že úroková sazba vám ovlivňuje výši měsíční splátky pouze pro první fixační období. Ať už tedy máte skvělou sazbu 2% nebo vyšší 4%, pak je dobré pamatovat na to, že po konci fixace bude úroková sazba s největší pravděpodobností jiná a to vyšší / nebo nižší v tom lepším případě.
Pokud vám v následujících letech bude končit fixace úrokové sazby, je rozumné očekávat zvýšení měsíční splátky, protože aktuální nabídka úrokových sazeb je vyšší než v předchozích letech.
Tato slova potvrzuje i FINCENTRUM HYPOINDEX (zdroj: http://hypoindex.cz) , kde vidíme vývoj průměrných úrokových sazeb na českém trhu od začátku roku 2003 do září 2018.