Jak si vybrat vhodnou nemovitost a na co si dát pozor?
Vydáno 09.04.2019
Ceny nemovitostí v České republice stále rostou a to zejména ve městech, kde je jejich nabídka poměrně malá. ČNB ponechala úrokové sazby beze změny a chystá novelu zákona s dostupnějšími hypotékami pro mladé.
Sepište si kritéria
Při koupi nemovitosti si hned na začátku si ujasněte, jaké požadavky by měla vaše budoucí nemovitost splňovat. Tyto požadavky rozdělte do dvou kategorií, a to na tvrdá a měkká kritéria. Tvrdá kritéria jsou ta, které nová nemovitost nutně musí splňovat. Do těchto kritérií patří například počet pokojů, nebo maximální cena nemovitosti. Měkká kritéria jsou ta, které by nemovitost splňovat měla, ale jste ochotni se jich vzdát. Po tomto rozdělení je vhodné vyhledávat nemovitosti podle tvrdých kritérií. Ty si následně můžete zadat do nastavení kritérií na portálech s nabídkou nemovitostí. Některé portály nabízí zdarma funkci „hlídacího psa“, která vám podle vašich kritérií posílá nabídky každý den přímo na váš email.
Lokalita a občanská vybavenost
Jedním z kritérií, nad kterým je třeba se zamyslet, je lokalita.
Nemovitost by měla být v místě s výhodnou dopravní dostupností, nejlépe
s dobrou hromadnou nebo častou příměstskou dopravou. Ideální lokalita
je blízko centra města nebo s jeho dobrou dostupností. Dále je také
důležitá občanská vybavenost v okolí nemovitosti. Podívejte se
například, kde je nejbližší lékař, bankomat, pošta, potraviny, škola
nebo také nejbližší restaurace. Nezapomeňte si zjistit, zda nemovitost
leží v oblasti ekonomicky se rozvíjejícího města, to pak může postupně
zvýšit její budoucí hodnotu. Tyto údaje vyčtete v datech poskytovaných
radnicí, například ze stoupajícího počtu obyvatel nebo zvyšující se
investiční aktivity v dané oblasti.
Výpis z katastru nemovitostí
Pokud si nějakou nemovitost již vyhlédnete, je třeba jednat rychle. Ihned zkontaktujte makléře a domluvte si nejbližší termín prohlídky. Před samotnou prohlídkou si vyhledejte základní informace z katastru nemovitostí. Ověřte si jméno vlastníka nemovitosti a její zatížení. V katastrálních mapách si také můžete ověřit, zda zakreslení nemovitosti odpovídá skutečnosti, dále pak také zda pozemek dosahuje až k místní komunikaci, aby například příjezdová cesta nevedla přes cizí pozemek. Ve výpisu můžete najít informace, které mohou vaši koupi znevýhodnit nebo zkomplikovat. Pokud se vám nemovitost líbí, pečlivě si promyslete, jestli splňuje všechna vaše tvrdá kritéria a můžete přistoupit k podpisu rezervační smlouvy. Pokud nesplňuje, je dobré si koupi ještě důkladně promyslet.
Po získání všech těchto informací je ještě dobré projít nemovitost se stavebním inženýrem nebo technikem, nechat ji ohodnotit a zároveň udělat odhad nákladů na její renovaci (bude-li třeba). Ocenění nemovitosti může tlačit dolů její kupní cenu.
Pak už vás čeká jen podepsání rezervační smlouvy. Pohlídejte si její podmínky, především, jestli je rezervační doba dostatečně dlouhá (standardně 2 měsíce) pro vyřízení vašeho hypotečního úvěru a zajištění vašich vlastních zdrojů.
ČNB ponechala úrokové sazby beze změny a chystá novelu zákona
Česká národní banka na svém zasedání 28. března 2019 ponechala úrokové sazby beze změny. Oproti loňskému roku klesla produkce úvěrů na bydlení o 32% v prvním kvartálu tohoto roku. Hlavním důvodem je zhoršená dostupnost úvěrů, která je výsledkem podzimního doporučení ČNB v oblasti posuzování žadatelů o hypoteční úvěry.
V současné době se chystá novela zákona o České národní bance, která by mohla usnadnit přístup k hypotékám pro žadatele do 36 let. Právě oni by měli možnost půjčky až do 100% hodnoty nemovitosti a navíc by jim k tomu stačily i nižší příjmy. Pokud vláda tento návrh odsouhlasí, budou mít mladí žadatelé možnost vzít si hypotéku nově s LTV do 100%, DSTI do 50% a DTI do 10x násobku čistých ročních příjmů. Tato změna by se ale týkala pouze žadatelů o hypotéku za účelem pořízení bydlení.