Výše poplatků při předčasném splacení hypotečního úvěru
Vydáno 20.09.2021
Pravidla pro výpočet poplatku za předčasné splacení hypotéky zatím nejsou v případě českých bank jednotná. Tuto situaci však mají změnit nové pozměňovací návrhy zákona o spotřebitelském úvěru, které aktuálně leží v Poslanecké sněmovně.
Cílem obou návrhů je sjednocení pravidel pro výpočet nákladů souvisejících s předčasným splacením a vymezení maximální možné výše poplatku. Podle prvního návrhu by výše náhrady nákladů u předčasného splacení spotřebitelského úvěru na bydlení (tedy hypotéky) nemohla přesáhnout 3 % z předčasně splacené části celkové výše úvěru. Druhý návrh počítá pouze s 1,5 %.
V současné době se poplatek za předčasné splacení může pohybovat v rozmezí od jednotek tisíců korun až do řádu desítek tisíc. Legislativní změna by však přinesla jasná pravidla pro určení výše poplatku a v řadě bank by mohli přistoupit k jeho zvýšení. Zastropování maximální možné výše poplatku má vyvážit ochranu práv spotřebitelů a věřitelů, naopak se nebude jednat o náhradu ušlého zisku.
Pro výpočet maximálního poplatku by měl být aplikován následující postup: Vypočte se rozdíl mezi částkou úroku, kterou by spotřebitel zaplatil za dobu od data předčasného splacení do konce období, pro které je sjednána pevná zápůjční úroková sazba, a částkou úroku, kterou by za stejnou dobu spotřebitel zaplatil, pokud by daný spotřebitelský úvěr na bydlení byl úročen průměrem zápůjčních úrokových sazeb uveřejněným centrální bankou. K tomuto rozdílu se navíc přičtou administrativní náklady, které mohou dosahovat maximálně částky 1000 Kč.