Jaký vliv má změna úrokové sazby na výši splátky hypotečního úvěru?
Vydáno 10.11.2021
Úrokové sazby míří stále nahoru. Zatím co na začátku roku se průměrná výše úrokové sazby pro hypoteční úvěry pohybovala pod 2%, nyní sazby zamířily až k hranici 4%.
Česká národní banka již po několikáté zvýšila základní úrokové sazby, což se promítá i do výše úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Vyšší úroková sazba znamená vyšší náklady na splácení úvěru. Měsíční anuita se u běžné hypotéky skládá ze splácení jistiny a úroků. Úroky tvoří příslušenství jistiny a obojí se současně splácí v měsíční splátce. Jaký je však reálný rozdíl ve výši měsíční splátky při změně úrokové sazby z 1,79% na 4,00%?
Předpokládejme hypotéku ve výši 5.000.000 Kč se splatností 30 let a fixací úrokové sazby na 5 let. Fixní úroková sazba je v České republice nejvíce rozšířená a umožňuje si při žádosti o hypoteční úvěr stanovit, po jak dlouhou dobu chceme, aby naše úroková sazba zůstala stejná. Po konci fixace se sazba může měnit. Jaká tedy bude výše splátky při úrokové sazbě 1,79% a následné změně na 4%?
Při úrokové míře 1,79% bude měsíční splátka ve výši 17.690 Kč. Při zvýšení úrokové sazby na 4% bude měsíční splátka 23.871 Kč. To znamená rozdíl 6.181 Kč.
Na tomto místě je ovšem nutné podotknout, že v historickém a místním porovnání nejsou dnešní úrokové sazby zdaleka nejvyšší. Přestože v eurozóně jsou aktuálně sazby nižší, sazby v České republice nedosahují svého historického maxima. Dalším podstatným parametrem, kromě úrokové sazby jako takové, je i doba fixace, po jejímž uplynutí je možné hypoteční úvěr refinancovat a získat jinou (nižší) sazbu. Zejména při blížícím se konci fixace úrokové sazby je vhodné si pohlídat datum uplynutí této lhůty a včas začít řešit případné refinancování. Pakliže se nacházíte na konci fixace úrokové sazby a nevíte, co s vaším úvěrem dělat, neváhejte se na nás obrátit.