Vývoj hypotečního trhu v roce 2021 a situace na počátku roku 2022
Vydáno 22.02.2022
Rok 2021 byl z pohledu hypotečního trhu rekordní, a to v počtu poskytnutých hypoték i v jejich celkovém objemu. Důvodem byly zejména nízké úrokové sazby, nulová daň z nabytí nemovitých věcí, lehčí podmínky pro získání úvěru i změna preferencí z pohledu spotřebitelů.
Zvýšený zájem o koupi nemovitostí však vedl také ke zvyšování jejich ceny. To se týkalo nejenom rezidenčních nemovitostí, ale také tuzemských rekreačních objektů, kterým se díky pandemii dostalo značné pozornosti ze strany kupujících. Vyšplhala se tak i průměrná výše hypotéky, které v roce 2021 činila 3,14 milionu korun. Naopak v roce 2019 činila průměrná hypotéka pouze 2,33 milionu korun. (Zdroj: www.hypoindex.cz)
Ovšem již na jaře minulého roku došlo k obratu a úrokové sazby po roce konstantního klesání začaly postupně růst a rostou i nyní. Průměrné úrokové sazby se oproti počátku roku 2021 zvýšily téměř na dvojnásobek, naopak poklesl objem nově poskytnutých úvěrů. Ostrý růst sazeb a propad trhu by mohl znamenat návrat objemů a počtů sjednaných úvěrů na bydlení na před pandemickou úroveň.
Aktuální průměrná úroková sazba se shoduje s úrovní sazeb v roce 2012. Na úroveň hypotečních sazeb mají zásadní vliv i základní úrokové sazby, které určuje Česká národní banka (ČNB). I přes další zvýšení základních úrokových sazeb ze strany České národní banky začíná růst sazeb zpomalovat. Změnu by mohlo přinést následující zasedání Bankovní rady, které se bude konat 31. března 2022. I nadále se ovšem očekává další růst sazeb, a to zejména do doby, než začnou působit protiinflační opatření ČBN. Pakliže bude boj s inflací úspěšný, růstový trend se zastaví a úrokové sazby mohou opět začít klesat.