Parametr DTI deaktivován. Budou hypotéky od nového roku dostupnější?
Vydáno 06.12.2023
Bankovní rada ČNB minulý týden deaktivovala s účinností od 1. ledna 2024 horní hranici ukazatele DTI.
Ukazatel DTI vyjadřuje celkovou výši dluhu vyjádřeného v násobcích čistého ročního příjmu žadatele. Pro žadatele nad 36 let platil limit až 8,5 násobek ročního příjmu, pro žadatele mladší do 36 let, pak do 9,5 násobku ročního příjmu. Tyto podmínky byly závazné od 1. dubna 2022. Již dříve ČNB deaktivovala DSTI parametr, který vyjadřuje celkovou výši měsíčních splátek dluhu k celkové výši čistého měsíčního příjmu žadatele/žadatelů o úvěr.
Jaký dopad bude mít deaktivace parametru DTI?
Deaktivace parametru bude mít prakticky nulový dopad na poskytování hypotečních úvěrů v České republice. Výrazného zlepšení a lepší dostupnosti úvěrů na bydlení se tak bohužel nedočkáme. Jedním z důvodu je fakt, že i když ČNB deaktivala jiný parametr DSTI, tak banky tento parametr interně stále sledují a nadále vyhodnocují v rámci kontroly bonity klientů. Banky samotné mají sice větší manipulační prostor pro udělení individuálních výjimek, a také to dělají, ale rozvolnění nebylo zdaleka tak velké, jak se očekávalo.
Jen málo z žadatelů pak naráželo na limit parametru DTI, takže reálný dopad bude mít deaktivace tohoto parametru jen pro malý okruh žadatelů. Navíc lze očekávat, že banky budou opět i tento parametr DTI dále vyhodnocovat, stejně tak, jako parametr DSTI, a proto ani nyní velké rozvolnění nelze čekat.
Bohužel i nadále platí omezení výše LTV pro starší žadatele a to, že žadatelé nad 36 let mají LTV omezeno do 80%, mladší žadatelé o úvěr do 36 let mohou dosáhnout na úvěr ve výši do 90% LTV.
Výhodnější a dostupnější úvěry tak deaktivace tohoto parametru nepřinese. Přece jen bychom se ale v příštím roce 2024 mohli dočkat dostupnějších úvěrů a to za předpokladu, že ČNB přistoupí ke snižování úrokových sazeb a úrokové sazby hypotečních úvěrů by se tak mohly v příštím roce dostat do alespoň trochu mírnějšího pásma 4-5%.